Çmimi i naftës dhe benzinës bie sot pak – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Çmimi i naftës dhe benzinës bie sot pak

09:11 | 06 Korrik 2022

Lirohet nafta dhe benzina, ky është tavani i çmimeve për sot.

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka publikuar çmimet tavan për shitjen e derivateve për të mërkurën.

Vendimi përcakton se çmimi maksimal i lejuar për shitjen e naftës është 1.78 euro për litër, një cent më pak nga sa ishte dje.

Çmimi i benzinës, ndërkaq, është 1.74 euro për litër sot, dy centë më pak se dje.

Për gazin, çmimi mbetet i njëjtë, 0.78 euro.

Për 24 orët e ardhshme, kompanitë e derivateve detyrohet të punojnë me këto çmime.

Qeveria mori vendim për caktimin e përditshëm të çmimit tavan për derivatet pasi çmimet e naftës dhe benzinës prekën nivele rekord para disa javësh.

Komento: