Edhe macja në Belgjikë rezulton pozitive për koronavirus – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Edhe macja në Belgjikë rezulton pozitive për koronavirus

11:37 | 29 Mars 2020

Jo vetëm njerëzit: Macja në Belgjikë rezulton pozitive për koronavirus.

Një mace në Belgjikë ka testuar pozitive për koronavirusin pasi është infektuar nga pronari i saj, me virusin vdekjeprurës, transmeton Gazeta Metro.

Macja e sëmurë rezultoi pozitive pasi tregoi simptoma klasike të COVID-19 – përfshirë vështirësinë në frymëmarrje – një javë pasi pronari i saj u sëmur së pari, thanë zyrtarët shëndetësorë në një konferencë për shtyp, raporton Brukseli Times.

Ndërsa është infeksioni i parë i njohur i një mace, dy qen në Hong Kong kanë testuar më parë pozitiv.

“Macja kishte diarre, vazhdonte të vjella dhe kishte vështirësi në frymëmarrje. Studiuesit gjetën virusin në jashtëqitjet e maceve, “tha profesori Steven Van Gucht,.

Asnjë informacion nuk u dha për kushtet e maceve ose pronarit të saj.

Komento: