Edi Rama për mediat italiane: BE-ja nuk i ka mbajtur premtimet, ngërç i rrezikshëm – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Edi Rama për mediat italiane: BE-ja nuk i ka mbajtur premtimet, ngërç i rrezikshëm

10:12 | 24 Qershor 2022

Dje në Bruksel, kryeministri shqiptar, socialisti Edi Rama, e kishte të vështirë të fshihte zhgënjimin dhe nervozizmin për një ngërç në procesin e anëtarësimit në BE që prek vendin e tij dhe Maqedoninë e Veriut.

“Ishte një ditë e keqe për Unionin,” tha ai gjatë një interviste telefonike me Corriere della Sera.

Rama u shpreh se Bashkimi Evropian nuk i ka mbajtur premtimet e dhëna.

“BE nuk i ka mbajtur premtimet. Dhe nuk e them unë, të njëjtët drejtues të komunitetit e pranojnë që ne i kemi bërë detyrat e shtëpisë, por pavarësisht kësaj jemi ende të vendosur”, ka thënë Rama.

Rama ka thënë se duhet hequr unanimiteti nga vendimet e BE-së

“Unë në të vërtetë mendoj kështu, 100%. Jam i vetëdijshëm se kjo është një çështje e ndjeshme për vendet anëtare, e cila ka historinë dhe rëndësinë e saj. Por ka ardhur koha për ta hequr atë”, u shpreh Rama.

Komento: