Fernandes e gjen fajtorin për formën e dobët të Unitedit

13:15 | 07 Nëntor 2021

Fernandes: Duhet të mbrohemi më mirë, De Gea s’mund të na shpëtojë çdo herë.

Bruno Fernandes thotë se Manchester United po e bën “shumë të lehtë” për kundërshtarët pasi mesfushori i frustruar reflektoi për të gjitha çështjet shumë të njohura në humbjen ndëshkuese ndaj Manchester City.

Dy javë pas poshtërimit 5-0 në shtëpi nga rivalët kryesorë Liverpool, fqinjët e tyre të afërt erdhën në Old Trafford dhe shkaktuan një tjetër humbje në shtëpi në skuadrën e Ole Gunnar Solskjaer.Norvegjezi është nën një vëzhgim dhe presion të ri pasi City fitoi në një mënyrë shumë më komode sesa sugjeron rezultati 2-0, me Unitedin që lufton brenda dhe jashtë posedimit.

Mbrojtja e dobët çoi në autogolin e Eric Bailly dhe më pas Bernardo Silva shënoi në pjesën e parë të pjesës, duke e lënë Fernandes të zemërohet për tiparet e kushtueshme.“Natyrisht që të gjithë janë të frustruar për rezultatin, për performancën gjithashtu”, tha portugezi.

“Ne e dimë se mund të bëjmë shumë më mirë dhe e dimë se kjo nuk mjafton për një lojtar që përfaqëson këtë klub të madh. Ne duhet të shikojmë në pasqyrë.

“Po them sërish të njëjtat gjëra ndoshta nga intervista e fundit, por kaq.

“Ne duhet të shikojmë veten, secili në shtëpinë e tij, të kuptojmë se çfarë mund të bëjnë më mirë për të ndihmuar ekipin.

“Thjesht duhet t’u kërkojmë falje tifozëve dhe kaq, sepse nuk ishte mjaft mirë nga ne.

“Atmosferë e shkëlqyer që ata krijojnë. Na shtynë deri në fund, u munduan të na japin atë energji, por nga ne nuk mjaftoi”.

City hapi rezultatin shtatë minuta në vazhdim, kur Bailly ktheu në shtëpi një krosim nga Joao Cancelo, krosi shpresëdhënës i të cilit preu në fund të pjesës së parë, Luke Shaw mendoi se do të shihte derisa Silva e mposhti.

Pati momente të panumërta të dobëta në mbrojtje nga United gjatë një ndeshjeje që do të bëhej shumë më e shëmtuar nëse David de Gea nuk do të kishte bërë një varg pritjesh të shkëlqyera midis golave ​​të mysafirëve.

“Është gjithmonë një kohë e keqe për të pranuar një gol”, tha Fernandes. “Problemi është mënyra se si i pranojmë golat. Është shumë e lehtë.

“Siç e thashë shumë, shumë herë, nëse nuk do të ishte përsëri Davidi, rezultati mund të ishte shumë më i lartë dhe më i keq për ne.“Ne duhet të mbrohemi më mirë, David, sepse ai po na mbron shumë dhe ne duhet ta ndihmojmë atë sepse ai nuk mund të bëjë çdo ndeshje tetë, nëntë pritje dhe pastaj të pranojë gola”.

United kishte qenë vetëm tre pikë prapa Cityt në ndeshjen, por humbja do të thotë se ata përfunduan të shtunën si afër Burnley-t në vendin e fundit të rënies si kryesuesi i Premier League, Chelsea.

“City ishte shumë më i mirë se ne”, tha Fernandes për MUTV. “Ata shkojnë nëpër fushë, prekin topin shumë herë, na bëjnë të vrapojmë.“Është e vështirë të luash kundër tyre. Ata janë të mirë dhe ne e dinim këtë.

“Natyrisht kur ata shkojnë lart me rezultatin, është edhe më keq. Ata luajtën shumë më mirë se ne sot dhe kaq.

”Pushimi ndërkombëtar vjen si një pushim i mirëpritur për ata që janë të lidhur me United, të cilët kthehen në aksion pas pushimit ndërkombëtar në Watford.

“Po, do të zgjasë shumë, por tani është koha që të gjithë të fokusohen te kombëtarja që shkon në kombëtare”, shtoi portugezi.“Ata që qëndrojnë këtu përpiqen të punojnë shumë, të rikuperohen mirë dhe të jenë të gatshëm për ndeshjet që vijnë”, përfundoi portugezi.