Festë e madhe te Milani, biznesmeni i madh po e blen klubin – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Festë e madhe te Milani, biznesmeni i madh po e blen klubin

15:07 | 15 Janar 2020

Në një javë vendimtare për Milanin, nga pikëpamja e tregut, midis daljeve dhe nënshkrimeve, ka gjithashtu zëra se klubi mund të shitej.

Emri që bën jehonë vazhdimisht në Milano është ai i grupit LVMH, i kryesuar nga Bernard Arnault, numri një në Evropë për pasuri personale.

Arnault me një dëshmi të rëndësishme së shpejti, por duke u rikthyer te Elliott, në këtë pikë, është e qartë se grupi i Paul Singer duhet të shesë.

Fondi bleu Milanin në vitin 2018, me qëllim të fitimit të një kapitali duke e shitur më pas.

Burime pranë fondit të Singer pretendojnë se një plan dy-tre-vjeçar u ishte paraqitur aksionarëve në kohën e blerjes.

Kështu që Elliott do të shesë Milanin deri në vitin 2021. Sa më shpejt që Elliott arrin të shesë Milanin, aq më shumë të ardhura do të ketë nga shitja, përcjell ORAinfo.

Kjo për faktin se Milano vazhdimisht është në humbje, pasi vërtetojnë bilancet e fundit (Elliott humbet pothuajse 10 milionë euro në muaj).

E gjithë kjo, natyrisht, për sa kohë që të arrijë po përfundimtarja për ndërtimin e stadiumit të ri, që nuk duhet të jetë problem.

Me këto hipoteza që ndodhin, Elliott duhet të shesë Milan për rreth 1 biliardë Euro, ose pak më pak.

Aq sa për të bërë rreth 300 milionë euro në shitje, kur merret parasysh se 300 milionë euro janë të huazuar për Yonghong Li, 265 milionë euro të investuara për blerjen e klubit dhe mbi 150 milionë euro të shpenzuara në tregun e transferimeve.
Bernard Arnault, pronar gjithashtu i markës së famshme Dior: megjithëse grupi LVMH mohon vazhdimisht spekulimet, thashethemet se Arnault mund të jetë pronari i ri i Milanit po bëhen gjithnjë e më këmbëngulëse.

Një rol kryesor në negociata luan Ariedo Braida. Është një burim afër ish-menaxherit të përgjithshëm të Milanit i cili pretendon se blerja e klubit praktikisht tashmë është përfunduar.

Por jo vetëm kaq: ka pasur edhe një mbledhje të fshehtë ekzekutive, ku mundësia konkrete e punësimit të Massimiliano Allegri si trajner i ri për sezonin 2020-2021 do të dilte me figurën e Boban i cili – me të njëjtin vullnet të pronësisë së re – do të merrte gjithnjë e më shumë përgjegjësi.

Do të kishte gjithashtu një rol kryesor për Zlatan Ibrahimoviç: Nëse suedezi flet për vetëm një qëndrim gjashtë mujor në Milano tani për tani është sepse gjithçka do të ndryshojë në qershor dhe, prandaj, ai do të nënshkruante një kontratë të re me Milanin, të rimodelohej dhe ripërcaktohej në një skuadër që do ta shihte akoma në qendër të projektit, kushte fizike që lejojnë. /ORAinfo/

Komento: