I përdorni dëgjueset? Ja rreziku që iu pret – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

I përdorni dëgjueset? Ja rreziku që iu pret

13:00 | 15 Maj 2019

Rreziku i madh që iu kanoset nga përdorimi i përditshëm i dëgjueseve.

Kufjet tashmë janë bërë pjesë e rutinës njerëzore.

Pavarësisht funksionalitetit dhe argëtimit që ofrojnë, ato janë në gjendje edhe të cenojnë shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Të paktën, kështu po pohojnë hulumtimet e realizuara së fundmi. Sipas tyre, personat që përdorin kufje në baza ditore kanë 40% më shumë baktere sesa ata që nuk e bëjnë një gjë të tillë, transmeton lajmi.net.

Otorinolaringologët vlerësojnë se çdo tingull jo-natyral që futet në vesh nga mjedisi i jashtëm mund të dëmtojë seriozisht jo vetëm aftësinë e të të dëgjuarit, por edhe të shkaktojë kokë-dhimbje të rënda.

Ky aksesor i smartfonëve njihet për numrin e madh të mikrobeve që posedon, për shkak të mungesës së higjienës ndaj tyre.

Ekspertët gjithashtu paralajmërojnë se dëgjimi i muzikës me zë të lartë përmes tyre shkakton dëme të pariparueshme.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!