Ish-kryeshefi i IPK-së tregon rastet kur policët mund ta përdorim armën – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Ish-kryeshefi i IPK-së tregon rastet kur policët mund ta përdorim armën

18:00 | 04 Korrik 2022

Ish shefi i IPK, ka treguar se në cilat raste policët duhet t’i përdorin armët.

Fitim Shishahni, ish-kryeshef i Inspektoratit Policor të Kosovës ka thënë se policët mund ta përdorin armën e zjarrit.

Shishani tha në Frontal të T7 se ka disa raste ku sipas ligjit, zyrtarëve policorë u lejohet edhe të qëllojnë. Së fundmi, ai tha se është zgjedruar hapësira e rasteve se kur policët mund ta përdorin armën e zjarrit.

“P.sh. me qëllim të mbrojtjes së jetës dhe sigurisë personale, me qëllim të mbrojtjes së jetës së qytetarëve, me qëllim të parandalimit të veprës penale të rrezikshme për shoqërinë e deri te – ka hyrë goxha vonë një dispozitë tjetër – polici ka të drejtë ta përdorë armën e zjarrit edhe në momentin kur rrezikohet ai apo ndokush tjetër nga kafshët”, tha ai.

Ish-kryeshsefi i IPK-së tha se polici duhet të jetë vigjilent dhe ta vlerësojë situatën për çështje sekondash.

Komento: