Kancelari gjerman: Vendet e Ballkanit Perëndimor i kam për zemër – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Kancelari gjerman: Vendet e Ballkanit Perëndimor i kam për zemër

21:04 | 24 Qershor 2022

Ballkani është njëra nga temat më të diskuara nga liderët botëror.

Liderët e Ballkanit Perëndimor dhe liderët e 27 vendeve të Bashkimit Evropian, të premten, mbajtën një takim të veçantë në Bruksel.

Në ditën e dytë të samitit në Bruksel, sikur në të parën pra të enjten, ku ishin prezentë edhe krerët e vendeve të Ballkanit Perëndimor disa nga udhëheqësit evropianë dhanë zotime të mëdha për mysafirët e një dite më parë.

“Unë i kam veçanërisht afër zemrës gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, është e rëndësishme që ne të shfrytëzojmë dinamikën e re e cila do t’i japë atyre forcë të re që të marrin perspektivën e tyre dhe që në të vërtetë të bëhen anëtarë të Bashkimit Evropian”, tha kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz.

Angazhimi i plotë dhe i qartë i BE-së për perspektivën e anëtarësimit të gjashtë vendeve u theksua në përfundimet që u nxorën nga takimi euro-ballkanik.

Kosova në klauzolat, që u bënë publike të enjten mbrëma, përmendet në pikën 19, ku Këshilli Evropian ripohon urgjencën e arritjes së përparimit të prekshëm në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve të pazgjidhura dypalëshe dhe rajonale, veçanërisht në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Zotim politik nuk pati për procesin që kosovarët presin qe shumë vite, liberalizimin e vizave.

Profesoresha e integrimeve evropiane, Jehona Lushaku-Sadriu, thotë se kjo është një qasje që e “favorizon dialogun me Beogradin më shumë sesa heqjen e regjimit të vizave”.

Nga ana e saj presidentja Vjosa Osmani, që përfaqësoi Kosovën në samitin e 23 qershorit, tha se u dhanë sinjale të forta për liberalizim dhe integrim të shtetit në BE, madje edhe nga vendet që ishin skeptike sidomos për lëvizjen e lirë.

Por sipas Osmanit, tani është koha që vendet anëtare të unionit të kalojnë nga “fjalët në vepra”.

Komento: