Këtë vitaminë duhet ta marrin patjetër gratë shtatzëna – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Këtë vitaminë duhet ta marrin patjetër gratë shtatzëna

15:35 | 02 Korrik 2019

Vitamina D është e domosdoshme të merret nga çdo grua shtatzënë.

Fëmijët që lindin me nivele të ulëta të vitaminës D janë në rrezik më të lartë të kenë tension të lartë dhe të sëmuren më shpesh, ka treguar një studim i ri.

Bebet, vitamina D e të cilave është në nivele të ulta në lindje, kanë rrezik 60 për qind më të madh të zhvillimit të tensionit të lartë të gjakut sistolik midis moshave gjashtë dhe 18, sipas studimit të Shoqatës Amerikane të Zemrës, transmeton Klan Kosova.

Nëse nëna e një fëmije nuk merr vitaminën D mjaftueshëm nga ushqimi, ekspozimi në diell ose shtesat gjatë kohës sa është shtatzënë, foshnjat nuk do të jenë në gjendje të absorbojnë siç duhet kalciumin që kanë nevojë për të zhvilluar eshtra të forta.

Kjo mund të ketë efekte katastrofale për shëndetin e tyre kardiak më vonë në jetë, duke rritur rreziqet e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!