Këto dy skuadrat kanë lojtarët më të paguar në botë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Këto dy skuadrat kanë lojtarët më të paguar në botë

14:43 | 24 Dhjetor 2019

Barcelona dhe Real Madrid, kanë lojtarët më të paguar në sportin global, sipas të dhënave dhe analizave të lëshuara këtë javë.

Edicioni i 10-të i studimit Global Pagat e Sporteve vendosi dy gjigantët spanjollë në krye të listës,përcjell ORAinfo.

Fatura mesatare e pagave në Barcelonë ka rënë në të vërtetë në 12 muajt e fundit, me një lojtar mesatar paguar në 12.8 milion dollarë në krahasim me 13.7 milion dollarë vitin e kaluar, me yllin Lionel Messi i prej 65 milion dollarësh.

Rivalët e tyre të El Clasico, Madrid janë të dytët në listë me një mesatare prej 11.6 milion dollarë me klubin tjetër të futbollit në listë janë kampionët italianë Juventus, të cilët janë në vendin e nëntë me një mesatare prej 10.54 milion dollarë.

Dy skuadrat e tjera të futbollit në 20 vendet e para janë Paris Saint-Germain dhe Manchester City, të cilët janë përkatësisht 12-të dhe 13-të./ORAinfo/

Komento: