Kjo është rriqra që mund të bartin infeksionin që dëmton trurin – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Kjo është rriqra që mund të bartin infeksionin që dëmton trurin

18:37 | 30 Tetor 2019

Identifikohen rriqra që mund të bartin infeksionin që dëmton trurin.

Një sëmundje infektive që mund të dëmtojë trurin dhe përhapet tek njerëzit nga kafshimet e rriqrave është identifikuar në rriqrat në Mbretërinë e Bashkuar për herë të parë.

Public Health England (PHE) thotë se ka konfirmuar raste të virusit të encefalitit te rriqrat në dy pjesë të Anglisë – Thetford Forest dhe një zonë në kufirin Hampshire-Dorset.

PHE thotë se rreziku për njerëzit është ende “shumë i ulët”.

Por po e monitoron situatën për të parë se sa të zakonshëm mund të jenë rriqrat e infektuar.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!