Kjo është vitamina që e parandalon diabetin e tipit 2 – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Kjo është vitamina që e parandalon diabetin e tipit 2

18:16 | 06 Gusht 2019

Me miliarda njerëz në botë vuajnë nga sëmundja e diabetit.

Një studim i ri ka zbuluar se dozat e larta të vitaminës D për personat para-diabetik mund ta shpejtojnë metabolizmin e glukozës, gjë e cila pastaj e ngadalëson zhvillimin e kësaj sëmundje.

Reagimi i insulinës te indet muskulore është përmirësuar kur pacientët e diagnostikuar së fundmi me diabet kishin përdorur vitaminë D3.

Hulumtuesit kanë përdorur një dozë rreth 5 deri 10 fish më të madhe sesa sasia e rekomanduar ditore për një periudhë prej 6 muajve.
Sipas raportimeve, më shumë se 100 milionë amerikanë janë duke jetuar për momentin me diabet ose me para-diabet.

Para-diabeti ndërlidhet me nivele më të larta të glukozës në gjak sesa nivelet normale.

Nëse nuk trajtohet, brenda 5 viteve mund të shpie në tipin 2 të diabetit.

Vlen të ceket se ky studim është publikuar në revistën “European Journal of Endocrinology”.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!