Koronavirusi ëmton rëndë mëlçinë dhe shkakton absces në organ: 10 simptoma që duhet të dini – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Koronavirusi ëmton rëndë mëlçinë dhe shkakton absces në organ: 10 simptoma që duhet të dini

15:20 | 04 Gusht 2021

Covidi dëmton rëndë mëlçinë dhe shkakton absces në organ: 10 simptoma që duhet të dini.

E gjithë bota është e vetëdijshme dhe jashtëzakonisht e shqetësuar për sëmundjen vdekjeprurëse Covid-19 që duket se nuk po di të ndalet. Me mutacione të reja ekspertët e shëndetit po shohin sfida të reja çdo ditë. Në hulumtimet e fundit, ekspertët kanë deklaruar se koronavirusi mund të shkaktojë dëme të rënda në mëlçi dhe gjithashtu të çojë në abscesin e mëlçisë.

Alarmi vjen pasi një spital në Delhi raportoi se pothuajse 14 pacientë të shëruar nga Covidi u diagnostikuan me abscese jashtëzakonisht të mëdha dhe të shumëfishta të mëlçisë si komplikime pas sëmundjes në dy muajt e fundit.

“E pazakontë ishte se brenda 22 ditëve nga shërimi nga Covid-19, pacientët të cilët ishin imunokompetentë kishin zona të mëdha të të dy lobeve të mëlçisë së tyre të mbushura me qelb në vende të shumta, duke kërkuar drenazhim dhe shtrim në spital,” tha Dr Anil Arora, në Institutin e Gastroenterologjisë së Mëlçisë dhe Shkencave Pankreatikobiliare, Spitali Sir Ganga Ram.

Absceset e mëlçisë: Simptomat, shkaqet dhe trajtimi

Abscesi i mëlçisë është një gjendje e rëndë e mëlçisë në të cilën organi zhvillon kiste të mbushura me qelb. Mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm i trupit i cili kryen një rol të madh në sistemin tretës të trupit dhe ndihmon në funksione të tjera thelbësore. Abscesi i mëlçisë shkaktohet në përgjithësi nga infeksionet e përhapura nga organet e tjera aty pranë. Kjo gjendje mund të trajtohet lehtësisht nëse diagnostikohet herët, megjithatë, gjendja mund të bëhet kronike nëse nuk trajtohet në kohë. Një absces i mëlçisë i patrajtuar mund të shkaktojë sepsë, një infeksion gjaku kërcënues për jetën.

Më poshtë janë disa simptoma të zakonshme të gjendjes që duhet të dini.

-Dhimbje barku

-Kollë e thatë

-Urinë e errët

-Simptomat e diarresë

-Dhimbje muskulare ose dhimbje në nyje

-Humbja e oreksit

-Nauze

-Djersitje

-Ndryshimi i ngjyrës së jashtëqitjes

Simptomat e verdhëzës akute

-Ethet ose rritja e temperaturës së trupit

-Vështirësi në frymëmarrje

-Ndryshimi në nivelin e vetëdijes ose vigjilencës

-Lodhje ekstreme

-Halucinacione, dhe konfuzione në tru.

Komento: