Kujdes, mos i injoroni, këto janë shenjat e para të kancerit në mushkëri – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Kujdes, mos i injoroni, këto janë shenjat e para të kancerit në mushkëri

18:59 | 18 Maj 2019

Këto janë simptomat e para të kancerit në mushkëri.

Sipas statistikave, kanceri i mushkërive është kanceri i tretë më i shpeshtë.

Simptomat e para të këtij kanceri nuk vërehen deri sa sëmundja të ketë avancuar. Kështu që është e mira ti nënshtroheni kontrolleve periodike te mjeku, transmeton Tetova Sot.

Shenjat e hershme që shfaqen janë

– Një kollë e vazhdueshme që nuk largohet për dy a tre javë

– Dhimbje e vazhdueshme në gjoks dhe probleme me frymëmarrje

– Kollë me gjak

– Lodhje e papritur apo humbje në peshë

Kanceri i mushkërive fillon me jo funksionalizimin në mushkëri. Këto qeliza formojnë një tumor. Qelizat e kancerit të mushkërive përhapën e pastaj ndezin membranën duke prodhuar shumë lëngje që ndalon mushkëritë të zgjerohen plotësisht.

Kjo gjendje e rëndon frymëmarrjen dhe mund të çojë në sulmin në zemër.

Simptomat e avancuara të kancerit të mushkërive përfshijnë:

– Ënjtje të fytyrës, duarve apo qafës

– Kokë-dhimbje apo marramendje

– Shenja në qafë

– Dhimbje e eshtrave.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!