Kurti thotë se Kosova këtë vit do të aplikojë për statusin e vendit kandidat në BE-së – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Kurti thotë se Kosova këtë vit do të aplikojë për statusin e vendit kandidat në BE-së

23:30 | 30 Qershor 2022

Albin Kurti, ka pasur një takim të rëndësishëm.
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti në takim deputetin e parlamentit gjerman nga radhët e
Partisë Social Demokrate (SPD), Metin Hakverdi.

Gjatë takimit, u bisedua për situatën aktuale politike dhe atë ekonomike si në vend ashtu edhe më gjerë.

Kryeministri Kurti e njoftoi deputetin Hakverdi me masat e ndërmarra në kuadër të Pakos së Ringjalljes Ekonomike si përgjigje ndaj inflacionit të importuar dhe në ndihmë të qytetarëve, duke veçuar vendimin e fundit për vendosjen e tavanit të çmimit të naftës.

Kryeministri Kurti dhe deputeti Hakverdi folën gjithashtu për vizitën e Kancelarit Scholz në Kosovë dhe takimin dypalësh në Zyrën e Kryeministrit, si dhe për perspektivën e Ballkanit Perëndimor për integrim sa më të shpejtë në Bashkimin Evropian. Në këtë drejtim, kryeministri Kurti tha se Republika e Kosovës do të aplikojë për statusin e vendit kandidat të Bashkimit Evropian brenda këtij viti.

Deputeti Hakverdi, anëtar i Bundestagut gjerman që nga viti 2013, e falënderoi për mirëpritjen edhe e përgëzoi kryeministrin Kurti për arritjet në fushën e ekonomisë. Ai shprehu mbështetjen e Gjermanisë për proceset integruese të Kosovës në Bashkimin Evropian.

Në këtë takim u fol edhe për rëndësinë e bashkëpunimit ndërmjet socialdemokratëve.

Komento: