Largimi i Romagnolit, Milani po studion dy profile nga Serie A dhe Ligue 1 – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Largimi i Romagnolit, Milani po studion dy profile nga Serie A dhe Ligue 1

17:34 | 13 Qershor 2021

Vetëm njoftimi zyrtar mungon, i cili nuk duhet të vonojë shumë, por Fikayo Tomori do të jetë goditja e parë e Milait në merkaton e kësaj vere.

Siç u tha, klubi kuqezi ka vendosur të paguajë në arkat e Chelsea – siç ishte rënë dakord në janar – shumën prej pak më shumë se 28 milion euro që nevojiten për blerjen e mbrojtësit anglez.

Asnjë zbritje për vlerën e lartë, por një Milan pa Tomori është me të vërtetë e komplikuar të imagjinohet…

Përkrah anglezit do të jetë qartë Simon Kjaer, gjithnjë e më shumë udhëheqësi i Milanit.

Është e qartë se nevojitet një titullar i tretë, i cili mund të zëvendësojë të dy.

Sot ai është kapiten Alessio Romagnoli por thashethemet për lamtumirën e tij po bëhen gjithnjë e më këmbëngulëse.

Nuk ka gjasa që agjenti i tij dhe Milani të jenë në gjendje të gjejnë një marrëveshje dhe për këtë arsye lamtumira e tij ka gjithnjë e më shumë gjasa gjatë verës.

Kontrata skadon më 30 qershor 2022 nuk lë zgjidhje tjetër për të mos humbur një lojtar tjetër në zero.

Vlerësimi i Romagnoli është rreth 20 milion euro dhe interesat, të cilët së shpejti mund të kthehen në negociata të vërteta, nuk mungojnë.

Përveç Juventusit, lojtari gjithashtu pëlqehet nga Barcelona, Atletico Madrid dhe Tottenham. Ndjesia është se në fund të fundit, mund të gjendej një zgjidhje që Romagnoli dhe agjenti i tij të kënaqen.

Është e qartë se Milani do të duhet të lëvizë në tregun e transferimeve për të gjetur një zëvendësues i cili varet nga ai.

Ideja për momentin është që lojtarët e rinj Gabbia dhe Kalulu janë pjesë e skuadrës së ardhshme të Rossonerëve në dispozicion të Stefano Pioli, por ata nuk duhet të fitojnë shumë terren në krahasim me sezonin e kaluar.

Nga ana tjetër, Mattia Caldara vështirë se do të qëndrojë në Milano dhe po pritet për zgjidhjen e duhur.

Sa i përket mbrojtësit të ri të mundshëm, i duhet kushtuar vëmendje profileve që nuk kanë dalë kurrë nga moda dhe që vazhdojnë të jenë në fletoren e Massara dhe Maldini: në Francë, Loic Bade, i lindur në 2000 dhe pjesë e Lens, është veçanërisht i pëlqyer, por edhe Takehiro Tomiyasu , autor i një sezoni të shkëlqyeshëm me fanellën e Bologna-s.

Në sfond gjithashtu profili i Maksimovic, i propozuar nga agjentët e tij, por që nuk duket se e ngroh shumë drejtuesit kuqezi.

Komento: