Meteoriti godet çatinë e shtëpisë, i madh sa një top tenisi

21:54 | 28 Prill 2023

I madh sa një top tenisi, meteoriti godet çatinë e shtëpisë.

Sipas ekspertëve, një meteorit ra në Elmshorn në Schleswig-Holstein.

Shkëmbi me madhësinë e një topi tenisi godit çatinë e një shtëpie të martën, tha një banor të premten.

Familja e prekur dëgjoi një zhurmë në orët e hershme të pasdites dhe fillimisht mendoi për një stuhi.

Në rrugë më gjeti një gur, tha pronari i shtëpisë Wilfried Labusch.

Guri depërtoi në dy tjegulla dhe peshonte 225 gramë.

“Kur e mbajta në dorë për herë të parë, ishte ende e vakët”, tha gruaja e Labusch, Birgit për “Hamburger Abendblatt”.

Që në fillim ajo mendoi për një meteorit, por e hodhi poshtë idenë.

Vetëm disa ditë më vonë e kuptoi se supozimi i saj ishte i saktë.

Një zëdhënës i Qendrës Gjermane të Hapësirës Ajrore (DLR) konfirmoi gjithashtu përplasjen e meteorit.

Një ngjarje e tillë është shumë e rrallë, tha ai.

Sipas informacioneve të DLR, një meteorit kishte goditur për herë të fundit Gjermaninë në prill të vitit 2002 pranë kështjellës Neuschëanstein në Bavari.

Pothuajse 600 metra nga vendi i përplasjes, një tjetër incident u raportua të martën.

Sipas “Elmshorner Nachrichten”, banorët kanë dëgjuar një zhurmë të fortë.

Zjarrfikësit më vonë zbuluan një vrimë prej 10 deri në 20 centimetra në tokë dhe gjetën një gur në të.

Është e paqartë nëse edhe ky ishte një meteorit.

Hetimet fillestare treguan se guri nga lokacioni i dytë ndoshta kishte qenë në tokë për një kohë të gjatë.

Në shkurt 2013, një meteor më i madh shpërtheu në atmosferë pranë qytetit rus të Chelyabinsk në Urale.

Sipas DLR, më shumë se 7,000 ndërtesa u dëmtuan nga shpërthimi, disa prej tyre rëndë, dhe rreth 1,500 njerëz u plagosën nga copa qelqi fluturues.

Komento: