Milani po shkëlqen edhe në bilancin financiar – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Milani po shkëlqen edhe në bilancin financiar

11:26 | 26 Tetor 2021

Milan është i përgatitur që fatura e tyre e pagave të rritet edhe një herë, pasi ka shkurtuar disa paga nga librat nën menaxhim e Elliott Management.

Edicioni i sotëm i mëngjesit i La Gazzetta dello Sport hedh një vështrim në strategjinë e Milanit nën pronësinë e fondit amerikan dhe vëren se klubi po përmirëson llogaritë e tyre në mënyrë që ata të mund të vazhdojnë të investojnë në mënyrë të qëndrueshme në tregun e transferimeve, përcjell ORAinfo.

Pronarët kanë investuar shumë këtë sezon për ta bërë skuadrën konkurruese – duke shpenzuar 70 milionë euro gjatë verës kur merrnin nënshkrime të reja dhe i bënin huatë të përhershme – por ata arritën të ulin edhe faturën e pagave.

Gazeta spekulon se fatura e pagave do të rritet sërish dhe se shifra prej 100 milionë euro (në vit në pagë kumulative) do të thyhet me rinovimet e Theo Hernandez, Ismael Bennacer dhe Rafael Leao.

Tre lojtarët janë aktualisht nën kontratë deri në qershor 2024 dhe fitojnë rreth 1.5 milionë euro neto në vit, dhe paga e tyre të paktën do të dyfishohet.

Do të ketë gjithashtu një zgjatje të kontratës së Simon Kjaer, e cila duket të jetë një formalitet, si dhe Alessandro Plizzari dhe Matteo Gabbia. /ORAinfo/

Komento: