NASA paralajmëron për asteroidin që do t’i afrohet Tokës nesër – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

NASA paralajmëron për asteroidin që do t’i afrohet Tokës nesër

23:17 | 31 Tetor 2022

Po lëviz 25 herë më shpejt se plumbi, NASA paralajmëron për asteroidin që do t’i afrohet Tokës nesër.

NASA po vëzhgon një asteroid që do të kalojë afër Tokës nesër.

Shkëmbi hapësinor 2022 RM4 është deri në 739 metra i gjatë, duke e bërë atë pothuajse dyfishin e madhësisë së Empire State Building.

Për fat të mirë, pritet të kalojë në një distancë të sigurt dhe nuk përbën kërcënim për planetin tonë.

Asteroidi është shtuar në bazën e të dhënave “Close Approaches” të NASA-s, e cila gjurmon mijëra të ashtuquajtura objekte afër Tokës (NEO).

Sipas Laboratorit Jet Propulsion të NASA-s, shkëmbi po udhëton me 52,500 mph (84,500 km/h), 25 herë më shpejt se një plumb.

Është një nga më shumë se 2000 asteroidet, kometat dhe NEO të tjera që po gjurmohen nga ekspertët 24/7.

Ata monitorohen për të na dhënë një paralajmërim të hershëm nëse një shkëmb hapësinor zhvendoset në një kurs përplasjeje me planetin tonë.

Toka nuk ka parë asteroid të shkallës apokaliptike që nga përbindëshi që zhduku dinosaurët 66 milionë vjet më parë. /Abcnews

Komento: