Nënsekretari i Përgjithshëm i NATO-së më 7 korrik zbarkon në Kosovë, takon edhe presidenten Osmani – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Nënsekretari i Përgjithshëm i NATO-së më 7 korrik zbarkon në Kosovë, takon edhe presidenten Osmani

10:51 | 06 Korrik 2022

Zyrtari i lartë i NATO-s më 7 korrik zbarkon në Kosovë, takon edhe presidenten Osmani.

Një delegacion i lartë Këshillit të Aleancës Veri-Atlantike do të zbarkojë në Kosovë më 7 korrik dhe do të vizitojë misionin e KFOR-it dhe Ekipin Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s.

Nënsekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Mircea Geoana, do të drejtojë takimet në terren, njofton NATO.

Gjithashtu Geoana do të takohet në Prishtinë me presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmanin, dhe gjithashtu kreun e Listës Serbe, Goran Rakiq.

“Ambasadorët e Aleatëve dhe të Partnerëve kontribuues të trupave të KFOR-it do të takohen me komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Ferenc Kajári dhe drejtorin e Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s në Kosovë, gjeneral brigade Joachim Hoppe. Ata do të kenë edhe një shkëmbim me shefat e misioneve të Bashkimit Evropian, EULEX-it, OSBE-së dhe UNMIK-ut. Ambasadorët do të kenë mundësinë të angazhohen me trupat e KFOR-it”, thuhet ndër të tjera në njoftim.

Lajmin e ka bërë të ditur edhe zëdhënësja e NATO-s, Oana Lugescu.

Komento: