Nëse e hani një banane në ditë, ja çka i ndodh organizmit tuaj – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Nëse e hani një banane në ditë, ja çka i ndodh organizmit tuaj

12:34 | 04 Prill 2019

Kjo i ndodh organizmit nëse hani një banane në ditë.

Përfitimet e bananes janë të panumërta për nga aspekti shëndetësor.

Ky lloj frutash përmban vlera ushqimore, vitamina, fibra, si dhe ëmbëlsues natyralë si sukroza dhe fruktoza, transmeton lajmi.net.

Krahas përfitimeve, duke iu referuar statistikave të FDA-së, bananja është një nga frutat më të konsumuara në botë, më shumë se mollët dhe portokallet së bashku.

Sidoqoftë, lexoni më poshtë disa prej përfitimeve të mëdha shëndetësore që marrim nga bananja.

Bananet kanë një efekt natyror anti-acid dhe mund të të çlirojnë nga shqetësimet e shkaktuara nga aciditeti i lartë në stomak.

Krahas kësaj, bananja posedon edhe vitaminën B6, e cila lehtëson dhimbjet e menstruacioneve dhe qetëson nervat.

Personat që kanë probleme me tensionin e lartë, i cili me terma mjekësor njihet si hipertension, iu rekomandohet gjithashtu të hanë banane në baza ditore.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!