Njerëzit mund të kenë nevojë për dozën e tretë të vaksinës brenda 12 muajve, ja pse – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Njerëzit mund të kenë nevojë për dozën e tretë të vaksinës brenda 12 muajve, ja pse

21:28 | 18 Prill 2021

Njerëzit mund të kenë nevojë për dozën e tretë të vaksinës brenda 12 muajve.

Sipas shefit të kompanisë amerikane Pfizer, Albert Bourla, njerëzit ka të ngjarë të kenë nevojë për një dozë të tretë të vaksinës COVID-19 brenda 12 muajve nga doza e tyre e dytë.

Megjithëse duhet të bëhen më shumë të dhëna në dispozicion për ta konfirmuar këtë, ai beson se vaksinat vjetore COVID-19 mund të jenë të nevojshme shkruan Medical News Today përcjell Gazeta Shneta.

Vaksina anti covid nga Moderna mund të krijojë antitrupa për të paktën gjashtë muaj

Po, ju mund të infektoheni me Covid-19 edhe pas marrjes së dozës së parë të vaksinës anti covid
Duke folur me burimin medial CNBC, ai tha:

“Një skenar i mundshëm është që ka të ngjarë të ketë nevojë për një dozë të tretë, diku midis 6 dhe 12 muaj, dhe pastaj nga atje, do të ketë një rivaksinim vjetor, por e gjithë kjo duhet të bëhet konfirmuar. Dhe përsëri, variantet do të luajnë një rol kryesor në luftimin e pandemisë”.

Në anën tjetër, zyrtari i lartë i shkencës të Shteteve të Bashkuara për luftimin e pandemisë COVID-19, David Kessler, gjithashtu u tha ligjvënësve se një vaksinë përforcuese mund të jetë e nevojshme.

Kessler shpjegon se: “Ne jemi duke studiuar qëndrueshmërinë e përgjigjes së antitrupave. Duket e fortë në fillim, por ka një farë dobësimi të kësaj, dhe pa dyshim që variantet i bëjnë këto vaksina të punojnë më shumë”.

Komento: