Patentë shoferi i vazhdohet 100 vjeçares – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Patentë shoferi i vazhdohet 100 vjeçares

22:15 | 09 Qershor 2022

100-vjeçares i vazhdohet patentë shoferi.

Një gruaje italiane i është vazhduar leja e drejtimit të automjetit në moshën 100-vjeçare, duke u bërë të paktën e treta njëqindvjeçare e vendit në vitet e fundit, e cila konsiderohet e përshtatshme për të marrë timonin.

Candida Uderzo mori një patentë të re pasi kaloi një test sysh në një shkollë automobilistike në provincën veriore të Vicenzës, transmeton rtv21.tv.

Njëqindvjeçarja tha se i pëlqente të ishte autonome dhe të mos i bënte presion djalit të saj për ta vozitur.

“Ky vazhdim më bën të lumtur dhe do të më bëjë të ndihem pak më i lirë gjithashtu”, tha Uderzo për Corriere della Sera.

“Jam me fat, jam 100 vjeç dhe të jem kaq e shëndetshme është një surprizë edhe për mua. Unë kurrë nuk marr tableta, vetëm pilula për gjumë herë pas here”.

Ajo tha se shikimi i saj është aq i mirë sa mund të lexojë gazetën pa pasur nevojë për syze.

Popullsia njëqindvjeçare e Italisë është ndër më të lartat në Evropë dhe numri i njerëzve që arrijnë moshën historike vazhdon të rritet: sipas të dhënave të publikuara në fillim të majit nga Istat, agjencia kombëtare e statistikave, Italia është shtëpia e 20,456 njëqindvjeçare, nga 14,456 në 2019.

Por është e paqartë se sa janë ende duke vozitur. Licencat për moshat mbi 80-të rinovohen çdo dy vjet, me shoferët që duhet të sigurojnë një certifikatë mjekësore për t’u siguruar se janë të aftë fizikisht dhe mendërisht.

Komento: