Pioli shpjegon ‘identitetin’ që synoi të arrinte si shef i Milanit – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Pioli shpjegon ‘identitetin’ që synoi të arrinte si shef i Milanit

20:09 | 25 Nëntor 2021

Stefano Pioli ka zbuluar se si ai vendosi t’i jepte Milanit një identitet të qartë taktik, si dhe një “shpirt” dhe një “emocion”.

Ai u punësua nga Milani në fillim të sezonit 2019-20 dhe megjithëse pati disa dhimbje fillestare në rritje, udhëtimi deri më tani ka qenë shumë pozitiv pasi Pioli e ka orientuar Milanin përsëri në Ligën e Kampionëve dhe synon sërish fitimet e argjendta, përcjell ORAinfo.

Pioli foli për kanalin zyrtar të UEFA-s për skuadrën e Milanit që është përpjekur të krijojë dhe parimet e tij si trajner.

“Kur arrin të krijosh një identitet ekipor, do të thotë se ke themele që nuk ka gjasa të shemben. Gjithmonë do të ketë momente negative ose pozitive, por kur t’i jepni skuadrës një ide për të qenë në fushë, koncepte të qarta dhe një shpirt – sepse futbolli nuk është vetëm të luash mirë nga pikëpamja tekniko-taktike, por emocioni dhe ndjenja që transporton. mes lojtarëve, është të kesh një qëllim të përbashkët që të bën të lini mënjanë nevojat personale për skuadrën – dhe ju e kuptoni se keni pasur sukses, trajneri e kupton se puna e tij është shumë më e lehtë”, tha ai. /ORAinfo/

Komento: