Plani i Rosonerëve: Pas Calhanoglut, Milani kthen sytë nga Atalanta – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Plani i Rosonerëve: Pas Calhanoglut, Milani kthen sytë nga Atalanta

00:08 | 22 Qershor 2021

Merkato, Daniele Longo: “Pas Calhanoglu, Milani kthen sytë nga Atalanta! Situata”.

Lamtumira e Hakan Calhanoglu është zyrtarizuar. Nesër mesfushori sulmues turk do t’i nënshtrohet ekzaminimeve mjekësore dhe do të nënshkruajë kontratën me Interin.

Paolo Maldini dhe Frederic Massara, të cilët presin të mbyllin me Real Madrid në ditët e ardhshme konfirmimin e Brahim Diaz edhe për sezonin tjetër, duhet të marrin një mesfushor të ri sulmues.

Duhet një zëvendësim me vlerë të barabartë ose më të madhe se ish-lojtari i Bayer Leverkusen.

Ekipi do të luajë Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm dhe për këtë arsye ka nevojë për garanci të sakta në rol, duke marrë parasysh që një titullar largohet.

Milani po vlerëson disa lojtarë për të zëvendësuar Calhanoglu. Sipas asaj që u zbulua nga gazetari Daniele Longo i mermatos, një profil që është shumë i popullarizuar është Ruslan Malinovskyi. Sidoqoftë, është një udhë e vështirë për kostot ekonomike. Gjithashtu nga Atalanta, Josip Ilicic konsiderohet gjithashtu një opsion.

Sigurisht për një çështje kostosh është shumë më e lehtë të marrësh sllovenin, i cili megjithatë është 33 vjeç dhe nuk duket mesfushori ideal sulmues për të filluar me Milanin sezonin e ardhshëm.

Në sezonin e fundit 7 gola dhe 11 asistime në 38 paraqitje, kështu që numrat nuk janë të këqij, por ndjenja është që Milani do të marrë një lojtar më të ri në rol.

Malinovskyi është sigurisht një fantazist interesant. Ai është 28 vjeç dhe në vitin e kaluar mblodhi 10 gola dhe 12 asist në 43 ndeshje të luajtura.

Andriy Shevchenko, trajneri i Ukrainës, e kishte rekomanduar atë te Milani para se lojtari të lëvizte nga Genk te Atalanta.

Jo një negociatë e lehtë, duke qenë se Gian Piero Gasperini do ta donte akoma me vete. Kontrata e ukrainasit skadon në qershor 2023.

Një tjetër mesfushor sulmues i Atalanta që shumë tifozë e kanë ndjekur është Matteo Pessina, i cili tashmë ka një të kaluar te Milani dhe u transferua në Bergamo në 2017 si pjesë e operacionit që solli Andrea Conti në Milano.

Klubi kuqezi ka një klauzolë që e lejon atë të zotërojë 50% të një rishitje të ardhshme të ish-lojtarit të Monza, kontrata e së cilit skadon në qershor 2022.

Komento: