Presidentja Osmani pritet me ceremoni shtetërore në Slloveni – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Presidentja Osmani pritet me ceremoni shtetërore në Slloveni

09:57 | 04 Korrik 2022

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur me ceremoni shtetërore në Slloveni nga presidenti Borut Pahor.

Të dy presidentët pas takimit do të mbajnë një konferencë për media në orën 11:25.

Gjatë kësaj vizite, Presidentja Osmani do të zhvillojë takime edhe me udhëheqës të Parlamentit të Sllovenisë si dhe të Këshillit Kombëtar të Sllovenisë.

Kurse Forcave të Armatosura të Sllovenisë, Presidentja Osmani gjatë qëndrimit në këtë shtet do t`ua ndajë një dekoratë për kontributin për paqe dhe siguri në kuadër të misionit të NATO-s në Republikën e Kosovës, në të cilin përgjatë viteve kanë shërbyer mijëra ushtarë slloven.

Në agjendën e vizitës zyrtare të Presidentes Osmani në Slloveni do të jetë edhe takimi me mërgatën e Kosovës në Slloveni, ligjërata e organizuar nga Qendra për Perspektivën Evropiane dhe Bled Strategic Forum si dhe pjesëmarrja në shfaqjen “Zgjimi i pranverës”, bashkëprodhim i Teatrit Kombëtar të Kosovës dhe Qendrës për Arte dhe Komunitet- Artpolis, e cila do të jepet në Teatrin e Nova Goricës.

Komento: