Punë e kryer, Milan po e blen super lojtarin që e shiti tri vite me parë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Punë e kryer, Milan po e blen super lojtarin që e shiti tri vite me parë

16:06 | 27 Korrik 2020

Ish-lojtari i të rinjve Rossoneri, Matteo Pessina ka shkëlqyer për Hellas Verona dhe do të ishte një burim i çmuar për Stefano Pioli sezonin e ardhshëm.

Pessina ishte sigurisht në librat e Milanit para shitjes së tij te Atalanta si pjesë e marrëveshjes për Andrea Conti.

Ai ishte gjithmonë i ndjekur për gjëra të mëdha, por duhej të priste deri në këtë sezon për përparimin e tij të madh – duke shënuar 7 gola mbresëlënës në 32 paraqitje për Verona deri më tani këtë sezon.

Tani 23 vjeç, Pessina duket e vendosur të lëvizë përsëri këtë verë, ose përsëri në Atalanta që ka një mundësi blerjeje, ose në një nga shumë klube të mëdha duke mbajtur vëmendjen e tij.

Në mesin e kërkuesve të interesuar janë Milani, të cilët raportohet se janë në gjendje të përfitojnë nga një klauzolë e favorshme shitjeje për të siguruar Pessina në rreth 40-50% të vlerës së tij të tregut.

Kjo përflitet të jetë rreth 15 milionë euro, që do të thotë se Milani mund të blinte Pessina për një shifër në afërsi të 7-8 milion milion euro, përcjell ORAinfo.

Me këtë çmim, askush në klub nuk duhet të mbajë asnjë rezervë për bërjen e kësaj marrëveshje.

Pessina është vendosur kryesisht si një mesfushor sulmues i krahut të djathtë nën drejtimin e trajnerit
Ivan Juric

Ai mund të përdoret në mënyrë të imagjinueshme në një numër pozicionesh në formacionin e preferuar të Pioli 4-2-3-1, qoftë ai si një lojtar më i aftë për Kessie ose Bennacer.

Pessina do të ofronte diçka ndryshe nga pankina, dhe potencialisht do të shndërrohej në një rol kryesor në vitet në vazhdim të Milan.

Mbetet të shihet se cili do të jetë vendimi përfundimtar i Milanit për blerjen e tij. /ORAinfo/

Komento: