Punoi 259 orë jashtë orarit, vdes infermier nga mbidoza e ilaçeve në tualetin e spitalit – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Punoi 259 orë jashtë orarit, vdes infermier nga mbidoza e ilaçeve në tualetin e spitalit

09:30 | 10 Shtator 2021

Infermieri që punoi 259 orë jashtë orarit, vdes nga mbidoza e ilaçeve në tualetin e spitalit.

Një infermier që punoi 259 orë jashtë orarit në vetëm katër muaj, vdiq nga një mbidozë me ilaçe në tualetin e spitalit, raporton Metro uk, transmeton Klankosova tv.

Philip Pengson, 35 vjeç, kishte punuar pa pushim gjatë pandemisë dhe me sa duket ishte i varur nga ilaçet kundër dhimbjeve.

Kolegët raportuan se vunë re ndryshime në infermierin dhe thanë se ai kishte filluar të zhdukej për periudha të gjata gjatë ndërrimeve të tij, shpesh duke u shfaqur i tronditur.

Më 20 janar, në kulmin e bllokimit nga COVID-19, infermierët e tij nuk mund ta gjenin Pengson në repart. Kolegia e të ndjerit, Jessica Ubag tha në seancë: “Vura re që ai ishte zhdukur përsëri dhe i dërgova mesazh dhe e thirra, por ai nuk u përgjigj”.

“Kaluan rreth 30 ose 40 minuta dhe ai u kthye në repartin e urgjencës. I thash se isha e shqetësuar për të dhe e pyeta se ku kishte shkuar kaq gjatë. Ai më tha: çfarë mendon se po marr drogë apo diçka tjetër?”. Pastaj më tha se donte të rrinte vetëm, dhe unë s’mund ta bëja këtë sepse ne kemi jetën e njerëzve të tjerë në duart tona”, tha Ubag.

Infermierja tjetër Kristy Juinio, një shoqe dhe kolege e Pengson, tha se zonja Ubag erdhi ta takonte rreth orës 6 pasdite për të thënë se nuk mund ta gjente përsëri.

“Ne kontrolluam dhomën e zhveshjes për meshkuj dhe kishte një dhomë tualeti të mbyllur”, tha Juinio në seancë. “Ne trokitëm në derë dhe vendosëm të prisnim 10 minuta për të parë nëse dikush dilte jashtë. Megjithatë, një mjek erdhi dhe na tha se duhet të hapnim derën menjëherë. Hapëm me forcë derën dhe gjetëm Filipin të rrëzuar”.

Ubag shtoi: “E gjetëm Filipin dhe u bërtitëm të tjerëve të thërrasin për ndihmë. Karroca me rrota u fut në dhomën e zhveshjes. Unë hyra brenda dhomës së zhveshjes dhe pashë Filipin në dysheme dhe i pashë ata duke u përpjekur për ta ringjallur atë. Më thanë që ai kishte ndërruar jetë”.

Hetimi në Woking, Surrey, kishte dëgjuar më parë se shtetasi i Filipineve kishte udhëtuar për në Mbretërinë e Bashkuar për të punuar në Spitalin e Qarkut Royal Surrey në Guildford në 2017, duke lënë gruan dhe dy fëmijët e vegjël prapa.

Motra e tij, Fatimah, e cila jeton në Mbretërinë e Bashkuar, tha në seancë se ai kishte pranuar në vitin 2017 se kishte një problem me barnat me recetë, por ai i premtoi asaj se ishte në të kaluarën.

Hetimi dëgjoi se detektivët që po hetonin vdekjen e zotit Pengson gjetën pesë shishe bosh me një ilaç të fortë anestezik brenda dhomës së infermierit në strehimin e infermierisë në spital në Guildford.

Detektivët gjetën gjashtë shishe të tjera brenda çantës së tij. Sidoqoftë, ata vunë re se shishja e zbrazët që Pengson sapo kishte përdorur, ishte e një përqendrimi më të fortë se të tjerat që kishin gjetur me të, shkruan Metro.uk, transmeton Klankosova.

Komento: