Salih Mustafa nesër del para Speciales, një ditë kohë për të pranuar fajësinë ose jo – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Salih Mustafa nesër del para Speciales, një ditë kohë për të pranuar fajësinë ose jo

11:35 | 27 Tetor 2020

Ish-komandanti i UÇK-së, Salih Mustafa, ka kohë deri nesër që para gjykatësit të procedurës paraprake të pranojë fajësinë ose jo lidhur me akuzat e Prokurorisë Speciale për kr’ime lufte. Seanca dëgjimore për rastin e tij do të mbahet nesër në orën 15:00.

Mustafa ka refuzuar të deklarohet në paraqitjen e tij publike para gjykatës më 28 shtator të këtij viti, si dhe në paraqitjen tjetër më 5 tetor.

Sipas rregullave të procedurës së gjykatës ai ka afat 30 ditë nga paraqitja e tij e parë para gjykatës të pranojë fajësinë ose jo.

Afati i fundit përfundon nesër.

Prokurori i Specializuar njoftoi se do të ketë të paktën 16 dëshmitarë në rastin kundër Mustafës, si dhe evidencë të shkruar dhe fotografi.

Aktakuza e konfirmuar kundër Salih Mustafës thotë se ai është përgjegjës për disa krime, si tortura dhe keqtrajtim ndaj të paktën gjashtë personave në periudhën nga 1 prilli 1999 deri më 19 prill 1999 në fshatin Zllash ku operonte një qendër burgimi.

Mustafa i njohur si Cali ishte arrestuar dhe ekstraduar në Hagë më 24 shtator me urdhër të gjykatës pasi aktakuza ishte konfirmuar.

Komento: