Sëmundja që i mori jetën vajzës së Elvis Prisleyt është gjithnjë më e pranishme: Pesë simptoma që nuk duhet t’i injoroni

23:52 | 13 Janar 2023

Simptomat e sulmit në zemër te femrat dhe te meshkujt nuk janë të njëjta. Kjo është pikërisht arsyeja pse çdo grua duhet t’u kushtojë vëmendje këtyre simptomave.

Të gjithë u zunë në befasi nga lajmi se Lisa Marie Presley, vajza e Elvis Presley-t, vdiq në moshën 54-vjeçare nga një atak në zemër.

Lisa, para vetëm dy ditësh është parë në ndarjen e “Globit të artë”, andaj lajmi për vdekjen e saj shumicën e befasoi.

Në vazhdim po ju zbulojmë hollësitë për simptomat e para të atakut në zemër te femrat, transmeton Telegrafi.

1. Çrregullimi i gjumit

Njerëzit e lidhin pagjumësinë kronike me punën e tepërt, stresin, dietën ose mungesën e vitaminave. Por 50% e grave që i mbijetuan një sulmi në zemër raportuan shqetësim afatgjatë të gjumit.
Kjo simptomë shoqërohet me një furnizim të vështirë me gjak në tru, zhvillim të padukshëm të hipoksisë dhe një ndryshim në nivelin hormonal. Shpesh ndodhin sulme ankthi, rritet nervozizmi, pasuar nga lodhja e fortë…

2. Frymëmarrje ose mungesë fryme

Para një ataku në zemër, shumë pacientë vunë re gulçim, i cili u shfaq pa ndonjë arsye të dukshme. Frymëmarrja e cekët ka ndodhur edhe kur jeni ulur ose ecni lehtë. Kolla u shfaq në mungesë të shenjave të tjera të ftohjes ose gripit.

Megjithatë, në fazën fillestare pacienti mund të ndjejë edhe një dhimbje të lehtë ose djegie në gjoks dhe kjo nuk e shqetëson aspak. Këto simptoma shfaqen në 40% të njerëzve që kanë pasur një atak në zemër.

3. Çrregullim i aciditetit të stomakut

Sistemi tretës është i pari që i përgjigjet problemeve të zemrës. Me një ulje të fluksit të gjakut, aciditeti në stomak mund të rritet, duke shkaktuar urth, dhimbje në hipokondri dhe ngërçe në stomak dhe shpesh ndodhin të vjella.

Gratë ia atribuojnë simptomat e përmendura dhe të përzierat ushqimit dhe dietës së keqe. Ndryshoni dietën tuaj, konsultohuni me një nutricionist, por nëse simptomat vazhdojnë – konsultohuni me një mjek.

4. Djersë e ftohtë

Nëse djersitja e papritur nuk lidhet me frikën, duhet të jeni vigjilent: shfaqja e djersës së ftohtë në ballë pa ndonjë arsye të dukshme mund të jetë simptomë e një ataku kardiak. Kur muskuli i miokardit mbingarkohet, trupi përpiqet të kontrollojë rritjen e temperaturës dhe largon lëngun e tepërt, duke ngushtuar enët e gjakut.

5. Dhimbje në krahë dhe shpatulla

Dhimbja në krahë dhe qafë nuk është gjithmonë një shenjë e osteokondrozës ose lodhjes: nëse zemra punon me ndërprerje, arteriet që ushqejnë trurin dhe palcën kurrizore ngushtohen. Ka spazma, ngurtësi, dhimbje në pjesën e pasme të kokës. Vetëm një ekzaminim specialist ose ekografi mund të njohë shenjat e para të sëmundjes.

Sulmet në zemër ndodhin shpesh tek gratë mbi 45 vjeç. Rreziku rritet në menopauzë, nëse punoni shumë dhe jeni të ekspozuar ndaj situatave stresuese.

Për të parandaluar një situatë të rrezikshme, hiqni dorë nga zakonet e këqija, kujdesuni për peshën dhe kolesterolin tuaj, sigurohuni që të flini për 8 orë. Ajo do të ruajë zemrën tuaj.

Komento: