Studimi i ri gjen se koronavirusi mund të jetojë në spermë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Studimi i ri gjen se koronavirusi mund të jetojë në spermë

15:16 | 26 Maj 2021

Të gjithë e dimë që COVID-19 përhapet përmes bisedës, kollitjes, teshtitjes dhe kontaktit të ngushtë fizik.

Por një studim i ri thotë se koronavirusi mund të jetë edhe në spermë dhe mund të transmetojë sëmundjen.

Studiuesit gjetën 38 pacientë të moshës 15-59 vjeç, të cilët ishin nën trajtimin e koronavirusit në Spitalin Komunal Shangqui në provincën Henan.

15 nga këta pjesëmarrës siguruan një mostër sperme gjatë kulmit të sëmundjes së tyre, dhe 23 e ndoqën shembullin menjëherë pasi u shëruan. Interesante, kodi gjenetik i viruseve u gjet në spermën e katër prej pacientëve në grupin e parë dhe dy në këtë të fundit.

“Prania e virusit në spermën e pacientëve nuk tregon domosdoshmërisht praninë e një virusi infektiv”, shpjegon një artikull në The Conversation.

“Kështu që do të jetë kritike të tregohet nëse një virus infektiv mund të izolohet gjithashtu në spermën e pacientëve dhe të mbijetuarve nga SARS-CoV-2”.

Dr.Stanley Perlman, profesor i mikrobiologjisë, imunologjisë dhe pediatrisë në Universitetin e Ioëa-s, pajtohet. Në një intervistë me New York Times ai tha: “Ky është një zbulim interesant, por duhet të konfirmohet se ekziston një virus infektiv – jo vetëm një produkt virusi në spermë”.

Nevojiten më shumë kërkime për të thënë përfundimisht nëse seksi përhapë apo jo COVID-19. Megjithatë, të qenit tepër i kujdesshëm është thelbësore.

“Përdorimi i prezervativit mund të konsiderohet si një mjet parandalues për këta pacientë”, deklaruan autorët, shkruan menshealth.

Komento: