Sugjerimi i ekspertëve, ja sa herë në ditë duhet t’i pastroi duart për t’i ikur coronavirusit – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Sugjerimi i ekspertëve, ja sa herë në ditë duhet t’i pastroi duart për t’i ikur coronavirusit

10:57 | 21 Maj 2020

Coronavirusi po vazhdon të jetë aktiv në gjithë botën.

Ekspertët nga Mbretëria e Bashkuar thonë se është e preferueshme të pastrohen duart gjashtë herë në ditë, për t’u ruajtur nga coronavirusi.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kjo ka qenë këshilla që në fazat e hershme të këtij virusi, dhe një studim i ri thotë se larja e duarve deri 10 herë në ditë e bënë më të vështirë infektimin nga coronavirusi.

Studiuesit shqyrtuan të dhënat nga viti 2006-2009, mbi viruset shumë të ngjashëm me llojin që po qarkullon në ditët e sotme.

Kështu u zbulua se 1,663 pjesëmarrës kishin shumë më pak gjasa të infektoheshin nëse do të pastronin duart së paku gjashtë herë në ditë.

Coronaviruset janë një familje e viruseve që zakonisht shkaktojnë sëmundje të butë, siç është ftohja e zakonshme, ndërsa të gjitha ato përfshirë edhe këtë të fundit, mund të vriten nga sapuni dhe uji.

Komento: