Telefonin mos e mbusheni asnjëherë në ambiente publike, kjo është arsyeja – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Telefonin mos e mbusheni asnjëherë në ambiente publike, kjo është arsyeja

09:49 | 24 Korrik 2019

Ja arsyeja përse nuk duhet mbushur telefonin asnjëherë në ambiente publike.

Nëse e keni zakon të mbushni telefonin tuaj në kafene apo në restorante, jeni duke e rrezikuar sigurinë tuaj.

Drew Paik, themelues i firmës Authentic 8 i tha CNN se hakerat aksesojnë prizat në publik me anë të një teknike të quajtur “juice Jacking”.

Kjo ndodh pasi USB-ja që lidh telefonin me mbushësin është e dizejnuar për të transmetuar të dhëna, shkruan Techsot.

Hakerat mund të shikojnë fotot tuaja, tekstet, imellat, si dhe të aksesojnë kamerën tuaj.

Kësisoj, Paik këshillon që të mbushni telefonat, përpara se të dilni nga shtëpia.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!