Vetëlavdërohet ministri Zemaj: S’kam shpenzuar asnjë cent nga arka e shteti sa për pandeminë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Vetëlavdërohet ministri Zemaj: S’kam shpenzuar asnjë cent nga arka e shteti sa për pandeminë

11:47 | 29 Shtator 2020

Kohëve të fundit ka nisur të normalziohet situate me koronavirus në gjithë Kosovë.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se që nga marrja e mandatit si ministër i Shëndetësisë, nuk ka “shpenzuar asnjë cent nga arka e shteti sa i përket menaxhimit të pandemisë, e gjithë ky rrugëtim është bërë me ndihmën e donatorëve”.

Zemaj gjatë një takimi virtual u ka thënë donatorëve dhe partnerëve ndërkombëtarë se Kosova është më mirë se vendet e rajonit e madje edhe më mirë se vendet me sistem shëndetësor më të avansuar, sa i përket menaxhimit të pandemisë.

Postimi i plotë:

Se Kosova është më mirë se vendet e rajonit e madje edhe më mirë se vendet me sistem shëndetësor më të avansuar, sa i përket menaxhimit të pandemisë, ua thash edhe donatorëve dhe partnerëve ndërkombëtarë në takimin e rregullt javor, të mbajtur në mënyrë virtuale.

Kosova dhe Ministria e Shëndetësisë është me fat që ka partner ndërkombtëtarë që po ndihmojnë vendin tonë në luftë kundë Covid 19.

Mora konfimimin që bashkëkupunimi i ndërsjellë si dhe ndihmat në format ndryshe, nga donatorët, do të vazhdojnë.

Që nga marrja e mandatit si ministër i Shëndetësisë, nuk kam shpenzuar asnjë cent nga arka e shteti sa i përket menaxhimit të pandemisë, e gjithë ky rrugëtim është bërë me ndihmën e donatorëve.

Donatorët që po ofrojnë ndihmë shumë të çmuar në këtë kohë të pandemisë, janë shtetet sikurse: ShBA, Japonia, Luksemburgu, Gjermania, Austria, Zvicra, Norvegjia, Turqia, Jordania, Katari, Zyra e Bashkimit Evropian, Agjencia e Kombeve të Bashkuara (OBSH, UNICEF, UNDP, Banka Botërore).

Miku i mirë në ditë të vështirë.

Faleminderit, jemi mirënjohës përgjithmonë! /ORAinfo/

Komento: