Vuçiqi e vajton vdekjen e Patriarkut Irinej: Ai shqetësohej për Kosovën. – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Vuçiqi e vajton vdekjen e Patriarkut Irinej: Ai shqetësohej për Kosovën.

15:35 | 22 Nëntor 2020

Vuçiqi i mërzitur pas vdekjen e Patriarkut Irinej: Ai shqetësohej për Kosovën.

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq në varrimin e udhëheqësit të Kishës Serbe, Irinej ka mbajtur një fjalim.

Vuçiq i mërzitur u shprehë se shqetësimi më i madh i Patriarkut Irinej ka qenë, Kosova.

“Ai është sjellur në mënyrë racionale, duke kërkuar mënyra që të mos e pranojmë pavarësinë e Kosovës”

“Kuptoi realitetin e vështirë dhe gjitha gabimet historike që kemi bërë, por besoi në forcën në rritje të shtetit serb dhe, nganjëherë, disi naivisht, fuqinë për të bindur botën se Kosova dhe Metohia do të jetë mirë vetëm me një zgjidhje të drejtë”, tha ndër të tjera Vuçiq, raporton “B92”.

Mund t’ju interesojnë

Komento: