Zbulohet se e qara na ndihmon në humbjen e peshës – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Zbulohet se e qara na ndihmon në humbjen e peshës

12:56 | 04 Maj 2019

E qara mund të ju ndihmojë në humbjen e peshës.

Një person nxjerr mesatarisht rreth 624 litra lot gjatë gjithë jetës së tij, sipas shkencëtarëve. Por njerëzit shpesh preferojnë të ndrydhin emocionet e tyre dhe shpesh ndihen të turpëruar.

Emocionet mund të shihen si një mënyrë për të humbur peshën e tepërt dhe të gjitha ato litra lot, mund të bëhen të dobishëm. Të gjithë e dimë se jeta mund të na rezervojë momente të vështira për të gjetur një zgjidhje. Prandaj duam t’ju kujtojmë se ka gjithmonë dy anë të së njëjtës monedhë. Shkencëtarët shpjegojnë anën tjetër të lotëve, transmeton tch.

Mund të duket e vështirë për tu besuar se ju mund të humbni peshë thjesht duke shprehur emocionet tuaja. Shumë prej nesh kanë përjetuar momente trishtimi të thellë dhe madje edhe dëshpërimi, dhe e dimë se mund të bëhet një rreth vicioz: ju jeni të stresuar, hani më shumë dhe pas pak ditësh e kuptoni se xhinsat tuaja të preferuara janë shumë të ngushta, kështu që ju e fiksoni veten edhe më shumë dhe kështu me radhë. Kështu që pra, vetëm duke menduar se një situatë e tillë mund t’ju ndihmojë të humbni peshën duket qesharake.

E gjitha ka të bëjë me kortizolin

Është e vërtetë që kortizoli, një hormon që prodhohet nga trupi ynë në situata stresuese, lidhet me obezitetin, por është një karakteristikë e botës bashkëkohore.

Shumë prej nesh e dinë se ky hormon na ndihmon të luftojmë çdo gjë që është shqetësuese ose stresuese, duke na siguruar energji. Problemi është se, në ditët e sotme, njerëzit nuk përdorin energji fizike për të luftuar dhe mbijetuar, por ato po mbesin në zemërim dhe frustrim. Rrjedhimisht, në prani të stresit dhe emocioneve të forta negative, trupi ynë mendon se po përdori kalori për t’u marrë me situatën dhe se ne duhet të marrim më shumë.

Tani, shkencëtarët kanë zbuluar se lotët emocionalë përmbajnë hormone: prolaktin, leu-enkephalin dhe adrenocorticotropin (i quajtur edhe ACTH). Të gjitha këto hormone prodhohen kur jemi nën presion. Ajo që ndodh është se kur ne nuk i ndrydhim emocionet tona dhe qajmë, këto hormone lirohen dhe niveli i kortizolit tonë është zvogëluar. Si rezultat, trupi ynë merr sinjalin se ne nuk kemi më nevojë për kalori shtesë për të përballuar “emergjencën”.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!