FIFA publikon rënditjen e fundit për vitin 2019, në këtë pozitë gjendet Kosova – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

FIFA publikon rënditjen e fundit për vitin 2019, në këtë pozitë gjendet Kosova

15:43 | 19 Dhjetor 2019

FIFA e ka publikuar renditjen e fundit për viti 2019.

“Dardanët” gjenden në vendin e 115-të, pa lëvizur nga pozita që e mbanin në muajin e kaluar

FIFA e ka publikuar sot renditjen më të re, e cila do ta përmbyllë vitin 2019, shkruan Express.

Me këtë rast, Kosova e mbyll këtë vit në pozitën e 115-të me 1174 pikë të grumbulluara.

Për shkak se këtë muaj nuk zhvilluan ndeshje, “Dardanët” nuk patën ndryshime në renditje pasi edhe muajin e kaluar ishin në të njëjtin vend.

Ekipi i Bernard Challandes gjendet përpara Koresë dhe prapa Azerbajxhanit në këtë renditje.

Kosova bëri paraqitje mbresëlënëse në kualifikimet e Euro 2020, ku përfundoi në pozitën e tretë, prapa Anglisë dhe Republikës Çeke në Grupin A, edhe pse ishte vetëm 180 minuta larg kualifikimit.

Sidoqoftë, Verdhekaltrit do ta kërkojnë kualifikimin në Evropian përmes Ligës së Kombeve, ku do të luajnë në muajin mars ndaj Maqedonisë së Veriut.

Komento: