Milan dhe Inter dy rivalë të mëdhenj, por i bashkon ky projekt – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Milan dhe Inter dy rivalë të mëdhenj, por i bashkon ky projekt

16:02 | 06 Shtator 2019

Milan ka vendosur – së bashku me rivalët Inter – të ndërtojnë një San Siro të ri.

La Repubblica deklaroi në Mars se ideja për ndërtimin e një stadiumi të ri, më të vogël pranë atij aktual, po konsiderohet si një mundësi e mundshme për të dy klubet, përcjell ORAinfo.

Presidenti i Milanit, Paolo Scaroni, me sa duket, konfirmoi se plani është të ndërtohet një zhvillim i ri në një intervistë me ANSA, në krahasim me opsionin e shtrenjtë të rinovimit të tanishëm San Siro.

Sipas il Corriere della Sera, Milani dhe Interi kanë vendosur të ndërtojnë së bashku një stadium të ri.

Për më tepër, gazeta pretendon se projekti në thelb po ofrohet nga katër firma: dy amerikane dhe dy nga Milano.

Në javët në vijim, të dy klubet do të takohen dhe zgjedhin modelin më të mirë dhe ia bashkëngjiten masterplanit, i cili më pas do t’i prezantohet kryetarit të bashkisë së Milanit, Beppe Sala.

Sala së fundmi kërkoi qartësi nga Milani dhe Interi në lidhje me situatën e stadiumit në një intervistë për La Gazzetta dello Sport, dhe duket se mund të mbërrinte së shpejti. /ORAinfo/

Komento: