Pioli zbulon objektivat e Milanit për sezonin e ri – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Pioli zbulon objektivat e Milanit për sezonin e ri

11:19 | 22 Korrik 2021

Trajneri i Milanit, Stefano Pioli ka insistuar që Milan nuk duhet të vendosë kufij për sezonin e ardhshëm dhe lavdëroi dy lojtarë për ndryshimin e fatit të klubit.

Milan do të shpresojë të ndërtojë fushatën e fundit në të cilën ata përfunduan të dytët në kampionat – pozicionimi më i lartë i klubit që nga sezoni 2011-12 – dhe siguroi një kthim në Champions League.

Pioli është dhënë shumë kredi për rolin e tij në transformimin e pasurive të Milanit, pasi ai mori detyrën kur Rossonerët ishin një grup i dëmtuar pas mbretërimit katastrofik 111-ditor të Marco Giampaolo dhe ai përfundimisht e udhëhoqi ekipin në një përfundim të Ligës së Evropës në 2019 -20 dhe katër të parët sezonin e kaluar.

Pioli foli gjatë një interviste me Fatto Quotidiano rreth një numri temash të ndryshme përpara stadiumit të ri dhe ai filloi duke dërguar një mesazh te CEO Ivan Gazidis i cili u diagnostikua me kancer në fyt në fillim të kësaj jave, përcjell ORAinfo.

“I gjithë Milani po bën tifo për të. Forca e tij është e jona, ne jemi krenarë që jemi pjesë e familjes së tij. Ai do të shërohet dhe mezi presim që ta kthejmë përsëri me ne ”, tha ai.

Për objektivat e sezonit: “Ne jemi Milano dhe nuk duhet të kufizohemi. Do të jetë shumë e vështirë sepse shtatë skuadra po luftojnë për katër vende. Por pengesat janë shumë të larta për ata që nuk kanë ambicie të forta ”.

Për Milanin e tij: “Çuditërisht, shkëndija midis nesh lindi në takimet e Zoom gjatë bllokimit të parë. Kemi gjetur kohë për t’u njohur me njëri-tjetrin, kemi biseduar për jetën tonë. Jo vetëm për futbollin. Dhe grupi lindi. Miq? Jo. Ne nuk jemi miq: i përkasim një ideje të përbashkët vlerash. Ndjej se ka ndjeshmëri, ndoshta edhe pak magji mes nesh”.

Për Kjaer dhe shpëtimtarin e tij të Eriksen: “Unë tashmë e dija vlerën e Simonit. Ai është një njeri me inteligjencë dhe ndjeshmëri të rrallë dhe i përdori ato cilësi për të shpëtuar një mik. Ai ishte i kthjellët dhe preciz edhe në një moment kaq dramatik. ”

Pioli përjetoi një skenë të ngjashme në vitin 1998: “Pas një loje pata një arrest kardiak. Nuk mbaj mend asgjë dhe pata vetëm guximin t’i shoh përsëri imazhet shumë muaj më vonë. ”

Për Ibrahimoviç: “Ai më ndihmoi shumë. Ibra është një shembull në gjithçka që bën. Ai nuk dëshiron të humbasë një pasim të vetëm në rondo. Ndihem [ai është një udhëheqës] në një kuptim teknik, por gjithashtu dhe mbi të gjitha në kuptimin moral”. /ORAinfo/

Komento: