Milani dyfishon fitimet nga kjo kontratë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Milani dyfishon fitimet nga kjo kontratë

11:30 | 29 Qershor 2022

Milan do të ketë një fitim të mirë nga zgjatja e re afatgjatë e kontratës që ata kanë nënshkruar me PUMA.

Një deklaratë në faqen zyrtare konfirmon se marrëveshja midis kuqezinjve dhe prodhuesit të tyre të fanelave është zgjatur pasi u krijua për herë të parë në vitin 2018 kur prodhuesi gjerman mori drejtimin nga Adidas.

La Gazzetta dello Sport raporton se afati tani është zhvendosur nga 2023 në 2028, përcjell ORAinfo.

Është një reflektim i një projekti komercial që filloi të ngrihej tashmë disa vjet më parë dhe – me efektin e Scudetto-s dhe një rritje të përgjithshme në vlerën e markës – mund të përshpejtohet.

Për sa i përket aspektit ekonomik, asnjë shifër zyrtare nuk është nxjerrë nga Milani, por në përgjithësi, marrëveshja do të shkojë nga 14 milionë euro në vit në rreth 30-35 milionë euro për atë që bëhet marrëveshja më e pasur e sponsorizimit në historinë e klubit.

Këto para padyshim do të riinvestohen në rritjen e klubit, në të gjitha aspektet. Si pjesë e marrëveshjes, prodhuesi gjerman bëhet gjithashtu “Partneri zyrtar i emërtimit” të Vismara-s pasi shtëpia e akademisë dhe ekipi i femrave do të bëhet “Centro Vismara – Shtëpia e Futbollit PUMA”.

Si pjesë e kësaj, ai parashikon investime të synuara për brezat e ardhshëm të lojtarëve të rinj dhe gjithashtu do të presë ngjarje dhe iniciativa. Të ardhurat komerciale të Milanit vazhdojnë të rriten. /ORAinfo/

Komento: