Monza po e transferon yllin italian, Milan pritet t’i fitojë milionat – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Monza po e transferon yllin italian, Milan pritet t’i fitojë milionat

12:31 | 04 Korrik 2022

AC Milan po e shikon me interes të madh teksa Monza duket se është vetëm një hap larg sigurimit të ardhjes së Matteo Pessina.

Falë një klauzole për rishitje, kuqezinjtë mund të bankojnë një total prej 7.5 milionë euro.

Pessina u largua nga Milani në vitin 2017 si homolog në operacionin për Andrea Conti, i cili përfundoi si një dështim për kuqezinjtë.
Një klauzolë 50% e rishitjes u shtua në kontratën e Pessinës dhe ajo është ende aktive, përcjell ORAinfo.

Siç raportohet nga Gianluca Di Marzio, Monza është në bisedime të avancuara me Atalantën dhe është arritur një marrëveshje për një huazim me një opsion blerjeje për 15 milionë euro.

Opsioni do të kthehet në një detyrim në rast shpëtimi për Monzën në Serinë A.

Milani do të ketë të drejtën e 50% të kësaj, pra 7.5 milionë euro, pasi Pessina nuk ka arritur 100 paraqitje për Atalantën.

Po ta kishte bërë këtë, atëherë kuqezinjtë do të kishin marrë një kompensim prej vetëm 3 milionë eurosh nga skuadra e Bergamos. /ORAinfo/

Komento: