Zbulohet ‘dredhia’ e Elliot në shitjen e Milanit te RedBird – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Zbulohet ‘dredhia’ e Elliot në shitjen e Milanit te RedBird

16:00 | 30 Qershor 2022

Hapet proces gjyqësor: “Elliott e shiti Milanin te RedBird me dredhi”.

Përpjekja e Blue Skye për të bllokuar shitjen e shumicës së AC Milan nga fondi amerikan Elliott tek RedBird Capital, një kompani e themeluar në vitin 2014 nga Gerry Cardinale, vazhdon.

Marrëveshja për operacionin u arrit në bazë të 1.2 miliardë eurove dhe – pas nënshkrimit javën e kaluar – mbyllja është planifikuar për në muajin shtator.

Siç raportohet nga agjencia Bloomberg, Blue Skye Financial Partners (e cila zotëron 4.27% të Project Redblack, kompania që kontrollon 100% të Rossoneri Sport Investment Sarl dhe e cila nga ana tjetër kontrollon 99.93% të Milanit) tha që Elliott është zotuar të shesë klubin. Prapa dyerve të mbyllura”, duke shkelur të drejtat e tij të anëtarësimit në pakicë.

Blue Skye – shtoi Bloomberg – po punon për të sjellë një veprim ligjor në Luksemburg në mënyrë që të anulojë shitjen ose të marrë kompensim për dëmet, sipas dokumenteve të depozituara në Nju Jork.

Në mënyrë të veçantë, Blue Skye tha se kishte për qëllim të provonte se Elliott “operoi me qëllim të keq ose të mashtruar” duke lëshuar informacione konfidenciale pa miratim dhe pa vazhduar me një proces të duhur tenderimi.

Palët në mosmarrëveshje refuzuan të komentojnë, por tashmë në të kaluarën e afërt – kur Salvatore Cerchione dha dorëheqjen nga bordi I Milanit dhe tha se donte të sillte Elliott në gjykatë – fondi amerikan nuk kishte thënë se ishte aspak I shqetësuar dhe kishte theksuar se kjo veprimi nuk do të kishte absolutisht asnjë ndikim në suksesin e shitjes.

Në të njëjtën kohë, Arena Investors – një menaxher institucional I aseteve që ka bashkëpunuar tashmë me Blue Skye dhe që ka investuar kapitalin për një 4.27% të aksioneve në Project Redblack – tha se ishte absolutisht i kënaqur me operacionin.

Komento: